Pamięci Mariana Piekarskiego.

Mariana Piekarskiego – harcerza i żołnierza AK o pseudonimie „Ryś” dnia 11 września 2015 r. postanowili upamiętnić harcerze z 1 Suwalskiej Drużyny Harcerzy „Baszta”, w tym przedstawiciele naszej szkoły: Krzysztof Szczodruch i Jan Murawko uczniowie kl. V.
W rocznicę śmierci Piekarskiego oficjalnie odsłonili dzieło. Data nie jest przypadkowa – to właśnie 11 września „Ryś” został rozstrzelany. Podczas uroczystości pojawiła się siostra bohatera.
W pomoc harcerzom zaangażował się ksiądz Stanisław Wysocki oraz rodzina Mariana Piekarskiego. Wszyscy wspólnie pracowali nad projektem. Dzięki temu na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Sikorskiego powstało malowidło przedstawiające portret młodego żołnierza, krzyż harcerski, las brzozowy, symbol Polski Walczącej oraz Krzyż Waleczny. Tym odznaczeniem Piekarski został uhonorowany za samodzielne zorganizowanie i przeprowadzenie ucieczki sześciu żołnierzy AK z suwalskiego aresztu. Podczas uroczystości obecna była siostra Mariana Piekarskiego – Irena Piekarska. – To ona przekazała nam jego historię – poinformował przewodnik Piotr Rydzewski.

 

Na zdjęciu m.in. Jan Murawko uczeń kl. V naszej szkoły