Wmurowanie kamienia węgielnego wraz z aktem erekcyjnym pod budowę sali gimnastycznej

Podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w piątek (16.10) w budowanej hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi.

W uroczystości udział wzięły władze Gminy Suwałki i Powiatu Suwalskiego, wykonawcy inwestycji, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie szkoły i zaproszeni goście. Głos zabrał m.in. Zbigniew Mackiewicz, wójt Gminy Suwałki, który krótko podsumował inwestycje prowadzone przez gminę. Następnie zebrani przeszli do budowanej hali, gdzie poświęcono obiekt i dokonano symbolicznego murowania tuby z aktem erekcyjnym i kamienia węgielnego. Z racji, iż patronem szkoły jest Jan Paweł II, w przypadającym dziś Dniu Papieskim uczniowie szkół uczcili swego patrona składając kwiaty i zapalając znicze pod dębem papieskim rosnącym przy szkole.

„- Do tej szkoły uczęszcza niewielu uczniów, jedynie 70, jednak dziś dobiega końca pewien długi proces budowy infrastruktury sportowej w naszych szkołach. Jest to już ostatnia szkoła dla której chcemy dobudować halę sportową, aby dzieci mogły ćwiczyć i uprawiać sporty w dobrych warunkach. Obecnie ćwiczą na podwórku, jeśli jest dobra pogoda, lub na niewielkim korytarzu w szkole. Obok toczone są w klasach inne lekcje, więc zajęcia wychowania fizycznego przeszkadzają innym klasom. Hala będzie służyła zarówno dzieciom ze szkoły i okolic, młodzieży, ale również i dorosłym, którzy jeśli będą chcieli również będą mogli z powstającej infrastruktury korzystać „- mówił wójt. 

Wójt przyznał, że w kraju gminy coraz częściej decydują się na likwidację tak małych szkół jak tam w Nowej Wsi, gdyż nie opłaca się ich utrzymywanie. Poprzez działania takie jak budowa nowej hali wójt chce, aby w placówce pojawiło się więcej uczniów. – Nie likwidować, a zachęcać uczniów z okolicznych wsi i miejscowości, również z Suwałk. Poprzez budowaną halę zachęcamy ich, aby to tu się kształciły. Koszt utrzymania placówki w Nowej Wsi jest najdroższy w całej gminie, aczkolwiek jest to też serce tej miejscowości pod względem sportowym, kulturalnym i oświatowym. Nie chcielibyśmy więc ograniczać bicia tego serca ani go likwidować – zapewniał Mackiewicz. 

Hala ma być gotowa do sierpnia przyszłego roku. Koszt budowy to 2 miliony 650 tysięcy złotych. Niespełna milion złotych Gmina pozyskała z Ministerstwa Sportu, blisko 1,3 mln z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tym samym wkład własny Gminy Suwałki jedynie wyniesie 18 procent.

Dziękujemy Wszystkim (ogromny sztab ludzi), którzy włączyli się w organizację uroczystości. 

Komitet Społeczny uroczystości w składzie: Alicja Rawa-Cimochowska – Dyrektor szkoły, Zbigniew Mackiewicz Wójt Gminy Suwałki, Beata Zubrzycka – Przewodnicząca Rady Rodziców, Beata Kożuchowska – Sołtys Nowej Wsi i Radna Gminy Suwałki, Małgorzata Niewulis – Rada Rodziców, Nauczyciele: Jolanta Zimnicka, Kamila Oponowicz, Maria Szymańska, Lucjan Aneszko – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi.

Dziękujemy za piękne zdjęcia do kroniki szkoły: Chlebus fotografia, Paulina Ossowska.