Przedstawienia teatralne

7 kwietnia 2017 r. w naszej szkole obejrzeliśmy dwa przedstawienia teatralne w wykonaniu aktorów teatru Kurtyna z Krakowa. „Świat według Reksia” to bajka profilaktyczna skierowana do uczniów klas 0-III.

OPIS BAJKI:

Rodzice rozbrykanego i czupurnego Dominika przygarniają do domu porzuconego przez właścicieli psa. Mają nadzieję, że w ten sposób spełnią marzenie synka, który od dłuższego czasu chce mieć w domu zwierzątko, którym mógłby się zaopiekować. Jednak ten nieoczekiwany prezent nie cieszy Dominika, który uważa, że zabawki mają być nowe i kupowane w sklepie, by wzbudzać nimi podziw i zazdrość u rówieśników. I jeszcze ważne jest to, że dbanie i opieka nad nimi kończy się wtedy, gdy już się znudzą, bo przecież nie mogą kraść zbyt wiele czasu potrzebnego na prawdziwą zabawę w świecie internetowych gier. I taki byłby z pewnością los najnowszego prezentu, gdyby nie drobny, ale bardzo zaskakujący fakt: ów prezent, pies wabiący się Reksio, umie mówić. A w każdym razie Dominik tę mowę doskonale rozumie. I chociaż z początku chłopcu bardzo nie podoba się to, co Reksio ma do powiedzenia o swoim nowym właścicielu i jego zachowaniu, to jednak splot niezwykłych i zaskakujących zdarzeń pozwala Dominikowi odkryć potęgę dobra i mądrości, które dają światu i ludziom szczęście i harmonię.

„Kto, jak nie ja” to spektakl przeznaczony dla uczniów klas IV-VI.

OPIS SPEKTAKLU:

Mama Pawła, ucznia Szkoły Podstawowej, nie mogła być na ostatniej wywiadówce syna. Kobieta z trudem radzi sobie z wypełnianiem obowiązków, które spadły na nią, od kiedy tata Pawła wyjechał pracować za granicą. Wychowawczyni klasy w rozmowie telefonicznej informuje mamę Pawła o niepojących zmianach w zachowaniu syna. Chłopiec został przyłapany na posiadaniu papierosów, jego wyniki w nauce i stosunku do rówieśników budzą zatroskanie nauczycieli. Jest to dramatyczna chwila dla kobiety, zwłaszcza że jej syn wszystkiemu zaprzecza i jego zachowanie wyraźnie świadczy o tym, że chłopiec okłamuje matkę. Mama Pawła trafia do szpitala w podejrzeniem zawału serca. To zrozumiały cios dla Pawła, który nie potrafi zrozumieć, że to jego zachowanie i wybory przyczyniły się do zagrożenia życia matki. Z ofertą pomocy dla chłopaka występuje jego szkolna koleżanka, wobec której Paweł kierował wyraźne uczucie zazdrości w związku z jej pozycją i uznaniem wśród rówieśników. Dziewczyna świetnie się uczy, ma doskonały wyniki w sporcie, jest powszechnie akceptowana w swoim środowisku. A przede wszystkim lubi Pawła i wierzy w jego możliwości.

Spektakl „Kto, jak nie ja” to teatralny przewodnik po żmudnej drodze budowania swojej wartości i wyjątkowości, drodze obficie wyposażonej w drogowskazy, ukierunkowujące młodego widza w poszerzaniu kompetencji i wiedzy o kreowaniu relacji z otoczeniem.